لیست قطعاتی که برای ساخت تابلو روان نیاز دارید

در این قسمت، قطعات مورد نیاز برای ساخت مدارات تابلو روان (مدار اصلی و درایورهای سطر و ستون) نشان داده شده است. مشاهده خواهید کرد که ساخت تابلو روان با نرم افزار کنترل تابلو روان، بسیار کم هزینه بوده و از حداقل قطعات ممکن در آن استفاده شده است.

  • لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت بورد اصلی:
نام قطعه توضیحات تعداد مورد نیاز
میکروکنترلر Mega32 یا Mega128 نوع میکروکنترلر بستگی به انتخاب شما دارد. 1
دیکودر 74154 - 1
MAX232 - 1
کنکتور پورت سریال - 1
حافظه EEPROM (کاملاً به دلخواه شما از یکی از مدل های AT24C32, AT24C64, AT24C128, AT24C256, AT24C512 انتخاب می شود.) مدل IC حافظه کاملاً دلخواه است و تمام مدل های ذکر شده توسط نرم افزار کنترل تابلو روان پشتیبانی می شود. به هر تعداد که شما بخواهید (حداکثر تا 5 عدد محل قرار دادن حافظه بر روی مدار پیش بینی شده است.)
دکمه Push Button (میکروسوئیچ) کوچک - 5
DS1307 فقط درصورتیکه بخواهید از قابلیت ساعت، تاریخ، یا آلارم استفاده کنید. 1
سنسور دمای LM35 فقط درصورتیکه بخواهید از قابلیت نمایش دما استفاده کنید. 1
قطعات متفرقه (دو عدد کریستال، چند خازن، چند مقاومت، دو عدد LED معمولی اختیاری) - -

  • لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت یک درایور سطر:

شما برای هر هشت سطر تابلو روان خود، نیاز به یک درایور سطر خواهید داشت.

نام قطعه توضیحات تعداد مورد نیاز
74574 - 1
ترانزیستور نوع ترانزیستور بستگی به انتخاب شما و اندازه تابلو روان دارد. 8
قطعات متفرقه (دو عدد خازن، هشت عدد مقاومت) - -

  • لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت یک درایور ستون:

شما برای هر 16 ستون تابلو روان خود، نیاز به یک درایور ستون خواهید داشت.

نام قطعه توضیحات تعداد مورد نیاز
74574 - 2
ULN2803 - 2
قطعات متفرقه (سه عدد خازن) - -

  • برای ساخت بورد LED، انتخاب نوع LEDها کاملاً به دلخواه شما بوده و بسته به نوع کاربرد شما دارد.

همچنین برای ساخت تابلوروان های بزرگ، در داخل سی دی نرم افزار راهنمایی های لازم اضافه شده است، نکاتی که حاصل تجربه ماست و در هرجایی یافت نمی شود!

توضیحات فنی درباره نرم افزار کنترل تابلو روان

  • یکی از نقاط قوت بسیار مهم در طراحی این نرم افزار این است که برای نمایش بر روی تابلو روان، نیازی به اتصال دائمی کامپیوتر به تابلو روان نیست. چنین ویژگی با امکانات نمایشی ای که این نرم افزار در تابلو روان در اختیار شما قرار می دهد (امکاناتی که در نگاه اول، تنها یک کامپیوتر قدرت پردازش و نمایش آن را دارد - از جمله امکان نمایش همزمان چند گزینه و تقسیم بندی صفحه نمایش بصورت دلخواه)، به نوع طراحی منحصربفرد نرم افزار داخلی آن مربوط می گردد.
  • طراحی نرم افزار داخلی براساس سیستم های پیشرفته میکروکنترلری (کنترل کامل بر سخت افزار، امکان Update مستقیم Firmware داخل میکروکنترلر بدون استفاده از پروگرامر و بدون نیاز به داشتن هیچ گونه اطلاعاتی درمورد سخت افزار (یعنی حتی یک فرد عادی نیز می تواند بدون مراجعه به سازنده تابلو روان، به عنوان کاربر تابلو روان، نرم افزار داخل آن را در صورت نیاز با استفاده از Updateها تغییر دهد.))
  • استفاده از روش نرم افزاری ویژه ای که سبب شده است با وجود حافظه محدود میکروکنترلرها و بدون نیاز به سخت افزار اضافی، نمایش های روی تابلو روان بصورت روان باشد.
  • به دلیل حرفه ای بودن نرم افزار کنترل تابلو روان و پیچیدگی ساختار و نرم افزار داخلی آن، بجای قرار دادن کیبورد به عنوان وسیله ارتباطی دور از کامپیوتر، به دلیل مشکلات متعدد کاربردی که استفاده از کیبورد برای کاربران بوجود می آورد (مشکلات عملیاتی از قبیل استفاده از ترکیب های کلیدی بسیار و غیرمتعارف که بخاطر سپردن آن ها مشکل است، عدم امکان استفاده از کیبورد برای ساخت نمایش های طولانی و جالب، و نیز مشکلات کاربردی از قبیل مشکلات متعدد در دسترسی به تابلو روان برای اتصال کیبورد)، شرکت نورسان الکترونیک مدرن با طراحی حافظه همراه مخصوص تابلو روان، شما را قادر ساخته است تا بتوانید حتی در محل هایی که دسترسی به کامپیوتر ممکن نیست، براحتی، تنها با فشار یک دکمه، در عرض چند ثانیه، محتویات نمایشی تابلو روان را تغییر دهید. رابط اتصال حافظه همراه به کامپیوتر از طریق پورت سریال، و رابط اتصال حافظه همراه به تابلو روان، از طریق یک درگاه ارتباط USB می باشد. (+براساس یک تحقیق مقدماتی که شرکت ما از دارندگان تابلو روان ها انجام داده است (یعنی کاربران نهایی تابلو روان ها)، تمام دارندگان تابلو روان که با استفاده از کیبورد محتویات نمایشی آن را تغییر می دهند، از مشکلات مختلفی در بکاربردن آن سخن گفته اند و حتی افرادی نیز به دلیل سختی کار با آن (بدلیل اینکه بخاطر سپردن ترکیب های کلیدی استفاده شده در آن بسیار دشوار است)، از تغییر نمایش آن منصرف شده بودند!))
+ نوشته شده توسط پریسا معصومی جهتلو در چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ و ساعت 19:41 |


Powered By
BLOGFA.COM